Дечија недеља - школска 2020/2021 година

Програм активности којима је обележена „Дечија недеља“ у Основној школи „Слободан Јовић“

Дечија недеља је ове године организована у знаку Године солидарности и сарадње коју је прогласила Влада Републике Србије, с циљем подизања свести о важности континуираног ангажовања на унапређењу солидарности и сарадње грађана Републике Србије.
Овогодишња Дечија недеља одржана је под слоганом чија су инспирација били стихови песме Добар друг нашег познатог песника Јована Јовановића Змаја:

„ПОДЕЉЕНА СРЕЋА, ДВА ПУТА ЈЕ ВЕЋА“

У складу са слоганом, овогодишња Дечија недеља била је посвећена управо оној деци којој је солидарност најпотребнија: деци са сметњама у развоју, деци без једног или оба родитеља, деци која живе у тешкој материјалној ситуацији, деци ромске националне мањине и свима онима којима је и иначе солидарност потребна у превазилажењу свих тешкоћа. Општа солидарност свих нас (породице, школе, хуманитарних организација и других надлежних структура) у данашњим околностима долази до посебног изражаја, поготово када се цео свет бори са новом заразном болешћу COVID-19. Управо због тога се и овогодишња прослава Дечије недеље одвијала у новим околностима и уз поштовање свих прописаних епидемиолошких мера.

СПРОВЕДЕНЕ АКТИВНОСТИ:

ДЕЦА У ГОДИНИ СОЛИДАРНОСТИ И САРАДЊЕ:
Циљ је био подигнути свест међу децом о значају континуираног ангажовања на унапређењу солидарности и сарадње међу њима и о значају пружања подршке својим вршњацима којима је подршка
потребна ради превазилажења тешкоћа. Ученици су писали литерарне саставе на теме Будимо солидарни, помозимо онима којима је помоћ потребна и Маштом гледам на свет. Такође, прочитана је
Конвенција о правима детета.
ПИСАЊЕ ПОРУКА ПРВАЦИМА:
Ученици старијих разреда пожелели су добродошлицу ученицима 1. разреда тако што су им написали поруке подршке (Ми одлазимо даље, а вама остављамо...), насликали цртеже (Сликовница пријатељства – Подељена срећа, два пута је већа) и изразили жеље да се што боље прилагоде новој средини. Поруке подршке и цртежи добродошлице старијих другара сачекали су прваке у њиховој
учионици. Такође, ученицима 1. разреда подељени су беџеви, чиме су они и званично примљени у Дечији савез.
КВИЗ:
4 четворочлане екипе такмичиле су се међусобно и показале своја знања која су стечена у досадашњем школовању. Квиз је био организован у школском дворишту уз поштовање прописаних епидемиолошких мера.
ЛИКОВНА РАДИОНИЦА:
Ученици су излагали своје радове на тему солидарности и пружања подршке онима којима је помоћ потребна (Имам право на..., Поглед кроз шарене наочаре, Хероји против Короне). Изложба најбољих
радова је била одржана у холу школе и ти радови ће у наредном периоду красити школске паное.
СПОРТСКЕ ИГРЕ:
Циљ је био указати на огроман значај бављења спортом за правилно развијање и одрастање деце у школском узрасту. Ученици наше школе показали су своје вештине на прилагођеном полигону
користећи елементе кошарке, рукомета и гимнастике. Сви учесници су имали своје лопте у складу са прописаним превентивним мерама. Такође, одржан је и традиционални школски крос.
ЦРТАЊЕ КРЕДАМА У БОЈИ:
Ученици су кредама у боји исцртавали спортске терене у школском дворишту. Цртежи су пренели поруке и жеље наших најмлађих ученика. Они ће у наредном периоду красити школске терене. Барем до
првог кишног дана.